Emlak Danışmanları İçin Öneriler!

Güncelleme tarihi: 6 MayEmlak sektörüne olan ilgi son dönemlerde gittikçe artmaya başladı. Artan ilgi hiç kuşkusuz emlak danışmanlığı mesleğine olan ilgiyi de beraberinde getirdi. Emlak danışmanlığı günümüzün en çok tercih edilen mesleklerinden biridir. Sadece gayrimenkul alımı, satımı, kiralanması süreçleri ile ilgilenen bir meslek dalı değildir. Emlak danışmanları müşterilerinin yaşadıkları tüm emlak süreçlerinde onlara destek veren dostlarıdır. Müşteriler sektördeki dostlarının profesyonel ve fark yaratan kişiler olmasını tercih ediyor. Bu durum emlak danışmanlarının üstüne düşen sorumluluğu arttırıyor. Artan bu sorumluluk ise asla göz korkutmamalı. Sorumluluk arttıkça beklentileri kendi lehinize döndürmek kolaylaşıyor. Meslektaşlarınızın arasında fark yaratarak öne çıkmanız çok önemli. Bunun için gereken tüm detayları bu yazımızda sizler ile paylaşacağız.

Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?


Önceden emlak danışmanı olmak için en az lise mezunu olunması gerekiyordu. Yenilenen yönetmelik ile artık ilkokul mezunu olmak yeterli. Bu durum emlak sektöründe çalışan sayısını da arttırmaya başladı. Böylelikle emlak danışmanlarının kendilerini göstermeleri, fark yaratmaları daha önemli hale geldi. Emlak danışmanı olmak için mesleki yeterlilik belgesi alınmalıdır. Daha önce ‘’Mesleki Yeterlilik Belgesinde Son Durum Nedir?’’ adlı yazımızda detaylandırmıştık, alınan eğitimlerin ve bilgilerinin tasdiklenmesi için gerekli sınavlara girilmelidir. Sınavlarda başarılı olarak gerekli belgeleri almak için hak kazanılmalıdır. Sadece emlak sektörü ile ilgili yeteneklere ve bilgilere sahip olunması yeterli değildir. Fark yaratan bir emlak danışmanı aynı zamanda iletişim, pazarlama, satış, gayrimenkul hukuku, yatırım, finans ve günümüzün gerekliliği olan dijital ayaklar gibi konularda da kendini geliştirmelidir.

Emlak Danışmanı Ne Kadar Kazanır?


Her sektörde ve meslekte olduğu gibi bu sorunun net bir cevabı yoktur. Emlak danışmanlarının kazançları sahip oldukları bilgilere ve donanımlara göre değişebilir. Hatta emlak danışmanlarının karakter özellikleri de kazançlarını oldukça etkilemektedir.


Emlak danışmanları normal şartlar altında ortalama 10.000 – 50.000 TL arası kazanabilirler. Bu kazanç aralığı sizlerin fikir sahibi olabilmesi içindir. Daha fazla kazanılabilmesi mümkündür. Ne kadar kazanıldığı aslında emlak danışmanlarının kendi ellerindedir. Kazanabilecekleri gelir çalıştıkları bölgelere, ellerinde bulunan portföylere göre farklılık gösterebilir. Ayrıca bilgi donanımları, karakter özellikleri, kullandıkları yöntem ve teknolojilere göre de paralel olarak değişkenlik gösterebilir.

Emlak Danışmanları İçin Öneriler


Emlak sektörü çok hareketli bir sektördür. Her geçen gün emlak danışmanlığı yapan kişilerin sayısı artmaktadır. Bu hareketliliğin ve kalabalığın arasında kendinizi öne çıkarmanız gerekmektedir. Başarılı bir emlak danışmanı olmanız için sizlere özel öneriler hazırladık. Sizi öne çıkaracak önerileri hazırsanız sizler ile paylaşmaya hazırız!

Kendinizin Farkında Olun


Başarılı bir emlak danışmanı olmak için kendinizin farkında olmanız çok önemlidir. İsteklerinizi, hedeflerinizi çok iyi bilmeli ve ona göre davranmalısınız. Kendinizin farkında oldukça daha emin adımlarla ilerleyeceksiniz. Amacınıza giden yoldaki hedeflerinizi ve neler yapacağınızı bilirseniz karşınıza çıkabilecek durumlara önceden hazırlıklı olursunuz. Başarınızı etkileyen sorunlar ile karşılaşmazsınız. Bu sayede emlak sektöründe başarılı olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Emlak Sektöründe Uzmanlaşın


Emlak sektöründe kendinizi geliştirmek için yeni eğitimlere katılmalı, yeni bilgiler edinmelisiniz. Unutmayın bilgiler sürekli değişir ve yenilenir. Dün öğrendiğiniz bilgi bugün geçerliliğini korumuyor olabilir. Emlak sektöründe uzmanlaşmak için bilgilerinizi her zaman taze ve güncel tutmalısınız.

İletişim Yeteneklerinizi Geliştirin


Tahmin edebileceğiniz gibi iletişim bu işin olmazsa olmazı. Müşterilerinizle samimi ve içten bir şekilde ilgilenmeniz onları mutlu edecektir. Müşterilerinizi ne kadar iyi tanırsanız o kadar sağlam ilişkiler kurabilirsiniz. Kurduğunuz her sağlam ilişki müşterilerinizin memnuniyetleri ile sonuçlanacaktır. Memnuniyetler sizi motive edecek, başarıya giden yolda daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. Unutmayın mutlu müşteriler mutlu satışlar demektir!

Bölgenizi Avucunuzun İçine Alın


Kendinize uzmanlaşacağınız bir bölge seçmeniz çok önemli. Bir sürü bölgede uzmanlaşayım derken elinizdekilerden olabilirsiniz. Bu nedenle uzmanlaşacağınız bölgeyi avucunuzun içine almanız oldukça önemli. Bölgenizi ne kadar iyi tanırsanız o kadar başarılı olacaksınızdır.

Dijital Dünya’da Yerinizi Ayırın


Bildiğiniz gibi artık her şey dijitalleşiyor. Tüm sektörlerde gördüğümüz dijitalleşme emlak sektörünü de etkilemeye devam ediyor. Yaşanılan bu yeniliklere ayak uydurmanız sektörden silinmemeniz için oldukça önemli. Teknolojinin gücünü görmezden gelemezsiniz. Kendinizi teknolojik olarak ne kadar donatırsanız bu size o kadar yarar sağlayacaktır. Böyle olunca da işleriniz kolaylaşacaktır. Saatler alan işlerinizi daha kısa sürede yaptığınızı düşünün. Müşterileriniz ve kendiniz için daha çok zamanınız kalmaz mıydı?